MENU

Minitenis 2024

V den státního svátku, ve středu 1.5.2024, se na kurtech v Dolanech konal první letošní celostátní svazový turnaj v tenisu. Jednalo se o turnaj dětí do 7 let, kategorie Minitenis. Turnaje se zúčastnilo 10 dětí ze 6 různých klubů. Dolanský tenis zde měl 2 želízka v ohni, a to Lauru Zelenkovou a Alexandra Doubka. Děti se na úvod rozdělily losem do 2 skupin po 5 účastnících. V každé skupině se pak utkaly systémem každý s každým. Nejlepší 4 z každé skupiny postoupily do vyřazovacích bojů, 5. z každé skupiny sehrály na závěr svého působení v turnaji zápas útěchy. Pro dolanské barvy začal turnaj velice nadějně, když Laura i Alex vyhráli svoje skupiny a stali se tak nejvýše nasazenými do vyřazovacích bojů. Pozice favoritů po skupinách oba potvrzovali i nadále, a tak se nakonec sešli v boji o titul v čistě dolanském finále. Vítězem se stal Alex, který nad Laurou zvítězil poměrem 2:0 na sety. Finále mělo velmi vysokou kvalitu a bylo na co se koukat. Pro dolanský tenis je toto rozhodně obrovský úspěch a oběma našim hráčům nezbývá než pogratulovat a popřát hodně úspěchů do budoucna.

Na celém turnaji panovala přátelská atmosféra, všichni si ho užívali, děti bojovaly ze všech sil. Lze ho tedy hodnotit jako velice vydařený. Snad jedinou komplikací byl poměrně silný vítr, který hru značně ztěžoval. I s touto nepříjemností se ale děti popasovaly na výbornou. Po konci turnaje si všechny děti mohly vychutnat zaslouženou odměnu v podobě sladkostí, medailí, diplomů a suvenýrů s dolanskou tematikou.

Co je Minitenis?

Minitenis je první v hierarchii kategorií tenisu. Je určen pro děti do 7 let. Hraje se na zmenšeném kurtu (cca 1/4), kdy jeho boční hranice tvoří základní čára a čára pro podání velkého kurtu a jeho zadní hranice čáry pro čtyřhru (viz. nákres). Hraje se přes přenosnou síť, která má výšku cca 85 cm a s měkkými žluto-červenými míči, které jsou pomalejší a s nižší odskokem. To dětem poskytuje dostatečný klid a čas pro zvládnutí hry. V této kategorii hrají chlapci i dívky společně. Hraje se na jeden nebo dva vítězné sety do 10 bodů (za stavu 9:9 se hraje rozhodující bod). Podává se spodem po odrazu míčku od země.